اعلامیه مطبوعاتی فعالان جامعه مدنی افغانستان

در پیوند به پروژه انتقال برق 500 کیلو ولت
۲۶ ثور ۱۳۹۵

برنامه های ملی بایست مبتنی بر عدالت اجتماعی و حق دسترسی شهروندان به توسعه متوازن باشد!

اجرای پروژه انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت از کشورهای آسیای میانه به افغانستان که از مسیر بغلان – بامیان- میدان وردک به پایتخت و سپس به ولایات همجوار جنوبی و جنوب غربی کابل انتقال می یابد، با چالش مواجه شده است.

حسب ماستر پلان بیست ساله برق افغانستان، که توسط شرکت فیشنر آلمانی تهیه شده است، انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت را از مسیر بغلان – بامیان – میدان وردک به سب استیشن ارغندی در شهر کابل توصیه می کند. اما به دلایلی این مسیر تغییر نموده و مسیر سالنگ از طرف حکومت انتخاب گردیده است. چنین به نظر می رسد که تغییر مسیر باعث نا رضایتی های گسترده مردمی در کشور و خارج از کشور شده است.

جامعه مدنی افغانستان درخواست می نماید تا دولت با مسوولیت بیشتر فیصله های ملی را استوار بر منافع ملی افغانستان و در تفاهم و مشوره با مردم افغانستان اتخاذ نماید. دلایل تغییر مسیر و علت مشوره نه نمودن با مردم باییست بر اساس منطق گفتگو و تفاهم و طبق اسناد موجود از گذشته و حال واضح گردد و شهروندان کشور نباید احساس به حاشیه کشیده شدن و یا محرومیت از حقوق اساسی خویش را داشته باشد.

از آنجا که برق بخشی بزرگی از چرخه تمدن بشری را می سازد، نباییست هیچ شهروند این سرزمین ازین نعمت محروم بماند. امروزه دسترسی به برق بخشی انفکاک ناپذیر حق شهروندی و اجتماعی است. از آنجا که دولت های دیموکراتیک مکلف به انکشاف متوازن و ارایه خدمات اساسی و پاسخگو به خواسته های شهروندان می باشند و با تاکید بر اینکه هر خواسته ای باید به شکل مسالمت آمیز و در پرتو قانون مطرح شود، فعالان جامعه مدنی افغانستان در این برهه حساس از حکومت و مردم افغانستان خواسته های ذیل را مطرح می کنند:
1. از حکومت تقاضا داریم که هر چه زودتر به معترضین پاسخ قناعت بخش ارایه نموده و به صورت مسالمت آمیز موضوع را حل و فصل نماید؛
2. از حکومت می خواهیم که در صورت تظاهرات شهروندان که حق مدنی و قانونی آنهاست، در تامین امنیت تظاهر کننده ها تلاش نموده و از برخورد خشونت آمیز با آنها جداً بپرهیزد؛ و
3. از تظاهر کننده ها تقاضا داریم که از خشونت در جریان تظاهرات جداً بپرهیزند و خواسته های قانونی شان را در فضای آرام و عاری از خشونت مطرح کنند.

و من الله توفیق

اضافه کردن نظر